Як часто проходити техогляд автомобіля в Україні

Як часто проходити техогляд автомобіля

Техогляд автомобіля – процедура, що передбачає дослідження технічного стану транспортного засобу на відповідність до встановлених норм безпеки. З 2011 року в Україні цей механізм контролю було скасовано. Але на даний момент з'явився новий законопроект, який передбачає його повторне набуття чинності.
Техогляд автомобіля – процедура, що передбачає дослідження технічного стану транспортного засобу на відповідність до встановлених норм безпеки. З 2011 року в Україні цей механізм контролю було скасовано. Але на даний момент з'явився новий законопроект, який передбачає його повторне набуття чинності.

Навіщо потрібно проходити ТО авто?

Спочатку слід зазначити, що технічний огляд та технічне обслуговування – це абсолютно різні процедури хоч і мають однакову абревіатуру. Якщо говорити про обслуговування, то воно регламентується розпорядженнями та рекомендаціями виробника. Це комплекс регулярних робіт, які потрібно проводити для підтримки працездатності та тривалої служби автомобіля.

Техогляд – це обов’язкова процедура для комерційного транспорту, прописана в законі за 2011 рік. Під час процедури не виконуються регулювання, ремонт чи будь-які конструктивні зміни. Перевіряється лише справність усіх систем транспортного засобу. Проводити техогляд мають право лише державні органи, які мають відповідну акредитацію. На основі проведеного дослідження складається діагностична карта, що підтверджує справність машини. У цьому документі зафіксовано стан усіх важливих вузлів автомобіля на момент перевірки.

Як результат, технічний огляд дозволяє отримати дозвіл транспортним засобам на подальшу експлуатацію. На даний момент це стосується виключно комерційних автомобілів, але з набуттям чинності нового закону, технічний огляд проходитимуть і приватні машини. Видані документи в результаті техогляду є офіційним письмовим підтвердженням справності.

Як часто проходитиме техогляд автомобіля?

На даний момент в Україні технічний огляд проходить не весь автотранспорт, а лише комерційний. Але тут є відмінності за періодичністю для різних категорій транспортних засобів.

Раз на два роки проходять ТО автомобіля

 • Вантажні автомобілі, яким понад два роки від моменту виробництва та використовуються для отримання прибутку.
 • Легкові транспортні засоби, які використовують для перевезення людей з метою матеріального зиску.
 • Усі вантажівки старші за два роки, незалежно від форми власності, з тоннажем до 3,5 тонн.

Раз в рік

 • Щорічний технічний огляд мають проходити всі вантажні автомобілі, вантажопідйомність яких перевищує 3,5 тонни. Експертне дослідження водночас відбуваються і причепи до них.
 • Обов’язковий ТО потрібен всім автомобілям таксі незалежно від їх віку.

Два рази на рік

 • Такий огляд відбуваються для автобусів.
 • Усі транспортні засоби, що перевозять потенційно небезпечні вантажі та спеціалізовані транспортні засоби.

Водночас бувають ситуації, коли потрібне позапланове експертне дослідження. Обов’язковий технічний огляд потрібен у таких випадках:

 • Внаслідок ДТП, де було пошкоджено вузли та деталі, що впливають на безпеку пересування.
 • У разі виявлення проблем або поломок під час придорожньої перевірки, які несуть небезпеку безпеці дорожнього руху.
 • Під час переоформлення автомобіля на нового власника.

Усі описані типи транспортних засобів та ситуації вимагають обов’язкового технічного огляду, який проводить експерт у сервісному центрі.

техогляд автомобіля в Україні

Важливо! Обов’язковому дослідженню підлягають усі транспортні засоби, завезені з-за кордону. Водночас техогляд буде потрібний машинам, які планують експортувати до країн Євросоюзу. Їхній технічний стан повинен відповідати вимогам країни, куди автомобіль ввозиться. В обов’язковому порядку експертній оцінці підлягатимуть автомобілі, які пройшли глибокий тюнінг або доопрацювання основних вузлів з деталями, що не було передбачено заводом-виробником. Експерт повинен оцінити їх стан та дати дозвіл на переобладнання, який відповідатиме нормам безпеки.

Що входити до ТО?

Процедура дослідження транспортного засобу займає близько 30 хвилин. За цей відрізок часу експерт повинен перевірити автомобіль за багатьма пунктами. Основні моменти технічного огляду:

 • Звіряє номери агрегатів і VIN коду. Якщо все відповідає – починається основна робота з дослідження.
 • Гальмівна система. Тестування має проводитись на спеціальному стенді. Пристрій дозволяє точно визначити гальмівну силу авто та зусилля, яке потрібно докласти на педаль гальма. При цьому оцінюється гальмівне зусилля кожного колеса. Цей показник повинен відрізнятися не більше ніж на 25% для барабанних систем та на 20% для дискових механізмів. Важливо, щоб не було жодного підтікання гальмівної рідини, а всі трубки не мали пошкоджень, тріщин або корозії.
 • Рульове управління. В обов’язковому порядку необхідно, щоб при будь-якому куті вивернення рульового колеса, зусилля на обертання було рівномірним. При цьому оцінюється люфт, який не має перевищувати 10°. Водночас рульова колонка має бути добре закріплена і не рухатися щодо рами чи кузова.
 • Ліхтарі. Особлива увага приділяється дослідженню працездатності системи освітлення та ліхтарів. Перевіряється робота стоп-сигналу, поворотів, сигналу заднього ходу і центрального освітлення фар. Важливо, щоб усі лампи та відбивачі відповідали передбаченій конструкції та не мали доробок. Перевіряється пучок ближнього світла, яке має відповідати встановленій нормі.
 • Обов’язково, щоб ефективно працювали склоомивачі та склоочисники. Усі елементи повинні відповідати стандарту виробника.
 • Колеса та шини повинні мати однаковий розмір та конструкцію. Що ж до покришок, всі зразки повинні мати ідентичний малюнок протектора з глибиною канавок щонайменше 1,6 мм. Щодо дисків, то елементи не повинні мати тріщин або дефектів.
 • При огляді двигуна та супутніх систем не допускається підтікання олії та технічних рідин. Також проводитися вимір вихлопу, який має відповідати встановленим екологічним нормам.
 • Особлива увага приділяється лобовому склу, на ньому не повинно бути тріщин, наклейок або накладок, за винятком світлозахисної смуги.

Це основний, але не повний перелік моментів, які будуть перевірені фахівцем у ході виконання процедури.

то автомобіля

Документи для ТО

Для проходження дослідження власник транспортного засобу має надати стандартний пакет документів. Він складається із свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, страховки, паспорт та довіреності (за потребою). Наразі є можливість скористатися електронною версією документів, які внесені до програми «Дія».

Де можна пройти техогляд?

Комплексний технічний огляд із урахуванням державних норм можна пройти у сертифікованому СТО. Уповноважений співробітник проведе детальний огляд, на основі чого випише сертифікат, що підтверджує справність транспортного засобу. На даний момент по всіх регіонах України працює понад 800 автосервісів, які мають дозвіл на надання таких послуг. В інтернеті є детальна інформація з адресами, що дозволить кожному підібрати найближче СТО для проходження техогляду.

Що загрожує за непроходження ТО?

Усі комерційні транспортні засоби, які підлягають обов’язковій сертифікації, повинні мати висновок експерта. За відсутності цього документа у процесі перевірки можливий штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів. Якщо порушення буде виявлено повторно, можливе позбавлення прав водія.

то автомобіля

Інша корисна інформація

Перш, ніж їхати на технічний огляд, потрібно переконатися в працездатності всіх вузлів і систем. За потреби виконати ремонтні роботи. У той же час важливо промити автомобіль, щоб експерт зміг оцінити стан кузова.

Не варто забувати і про базову комплектацію машини аптечкою, вогнегасником і знаком аварійної зупинки, які також перевіряються. Якщо у конструкцію транспортного засобу вносилися зміни, необхідно надати відповідні дозволи на переобладнання. Це стосується коліс, силових бамперів, лободи та навіть газобалонного обладнання.

При обліку всіх моментів і рекомендацій пройти техогляд автомобіля в Україні не складе особливих труднощів.