Какао боби

Шоколад: користь і шкода

Найулюбленішому частуванню сучасного людства налічується вже три тисячі років. Першу згадку про шоколад знайдено у племені ольмеків – індіанців Америки. У майя шанувався бог какао, шоколад вважався священним і використовувався в своїх ритуалах. Ацтеки вважали, що це їжа богів і вживали його для духовного просвітництва.

Спочатку шоколад був тільки напоєм. «Чокоатль» з мексиканського мови перекладається як «гірка вода» й не дивно – перший шоколад був гірким і приправлявся спеціями.

Першим європейцем, що спробував шоколад, був Христофор Колумб, проте привернув до нього увагу європейської публіки Фернандо Кортес, королівський заступник в Новій Іспанії.

На самому початку своєї історії по завоюванню світу, шоколад був відомий на смак тільки знатним дворах в Європі, адже він коштував чималих грошей, і прості люди не могли собі його дозволити. Однак не минуло й двохсот років, як шоколадна політика стала розширювати сферу своєї діяльності, і тепер солодкі ласощі стали доступними практично всім бажаючим.

19 століття ознаменувалося шоколадними революціями:

 • Патентування гідравлічного преса, який допомагає отримувати масло какао-бобів;
 • Перший випуск твердого молочного шоколаду;
 • Виробництво шоколаду fondat, що тане в роті.

Цивілізація розвивалася, шоколад ставав доступніше і дешевше.

Класифікація та склад шоколаду

У складі шоколаду 5% вуглеводів, до 40% жиру і близько 10% білка, а так само частка фенілетіламіну, триптофану і анандаміду, що відповідають за відчуття закоханості. Так само в складі присутні продукти, які здешевлюють виробництво шоколаду і дозволяють довго його зберігати: сухе молоко, сиропи глюкози і етилового спирту, різні масла.

Шоколад класифікується за кількістю какао:

 • Гіркий, кількість какао більше 55%.
 • Десертний, какао 45%.
 • Молочний, какао менш 30%.
Шоколадна плитка

Через свою популярность, солодкий улюбленець має масу підробок. Недобросовісні виробники видають за шоколад продукти з великим вмістом гідрожирів, з додаванням какао-порошку або соєвих добавок. Такі ласощі в кращому випадку не принесуть задоволення, а в гіршому – завдасть шкоди здоров’ю, якщо виробник захоче заощадити по повній програмі.

Користь і шкода шоколаду

Звичайно, як і у будь-якого продукту харчування, у шоколаду є позитивні і негативні риси. Їх необхідно враховувати, збираючись вживати його в їжу.

Корисний продукт:

 • Стимулює підвищення сексуальної енергії, є сильним афродизіаком.
 • Зміцнює імунну систему через активне вироблення імуноглобуліну А – захисника від вірусів. Все це відбувається завдяки специфічному запаху шоколаду.
 • Підвищує еластичність судин і зміцнює серце. Вміщені в ньому антиоксиданти благотворно впливають на серцево-судинну систему.
 • Додає оптимізму. Теобромін, в достатку присутній в шоколаді, це сильний стимулятор, що пригнічує смуток і додає настрою.
 • Вбиває депресію. Відомий всім серотонін, гормон щастя, і менш відомий фенілетиламін, психостимулятор, – вічні супутники закоханих і просто задоволених життям людей.

Шкідливий продукт:

 • Висококалорійний. Рафіновані солодощі з низьким вмістом клітковини і інших, корисних для травлення речовин, викликають посилений апетит і призводять до ожиріння.
 • Містить кофеїн. При надмірному вживанні з’являється нудота, блювота, у чоловіків збільшується передміхурова залоза.
 • Містить теобромін. Помірне споживання викликає ейфорію, а ось його надлишок може порушити вироблення сперми.

Однак слід враховувати, що шоколад може завдати шкоди при надмірному його вживанні, понад 200 грам в день, а це дві плитки високосортного продукту, що не кожна людина в змозі з’їсти.

Шоколадна дієта

Відчайдушні ласуни придумали спосіб, як, навіть перебуваючи на дієті не розлучатися з улюбленими ласощами. Суть шоколадної дієти в тому, щоб протягом дня, сім днів поспіль, вживати тільки шоколад і більше нічого. Зазвичай на день виділяється 100 грам шоколаду, перевагу потрібно віддавати гіркому натуральному продукту, який містить найбільшу частку какао. Стограмова порція ділиться на 3 – 4 прийоми, в кожен такий перекус можна додати чашечку кави без цукру, іноді зі знежиреним молоком.

За курс такої дієти можна втратити близько 7 кілограм ваги, частина якого повернеться після закінчення, як тільки ви знову почнете харчуватися нормально. Повторити можна не раніше, ніж через два-три місяці.

Перевагами такого харчування можна назвати швидку втрату ваги, що завжди стимулює на подальші досягнення, а так само можливість побалувати себе солодким, не дивлячись на заборони. Недоліків набагато більше: не всім підходить через протипоказання, не збалансована, вага швидко повертається, плюс може нашкодити травленню. Однак незаперечні переваги найчастіше переважують в дилемі: «їсти чи не їсти».

Какао боби

Цікаві факти про шоколад

 • Відомий італійський ловелас Джованні Казанова секретом свого успіху називав ранкову чашечку шоколаду, про що писав у своєму щоденнику.
 • Йоганн Вольфганг Гете в кожну свою подорож брав з собою прилади, щоб самостійно приготувати улюблене частування.
 • У 1609 році Мексика прославилася першою книгою про шоколад.
 • У Німеччині відкрили казкову Шоколандію, в Європа-парку, в якій щодня радують глядачів шоколадним шоу.
 • На каліфорнійському курорті Хершес від депресії всіх бажаючих лікують шоколадом.