Що дарують на різдво

Що дарують на Різдво і Новий Рік в різних країнах

Хоч Різдво і прийнято святкувати вдома, в сімейному колі але давайте трішки помандруємо і познайомимось із цікавими традиціями різних країн. Ну що ви готові? Тоді починаємо нашу подорож.
Хоч Різдво і прийнято святкувати вдома, в сімейному колі але давайте трішки помандруємо і познайомимось із цікавими традиціями різних країн. Ну що ви готові? Тоді починаємо нашу подорож.

Дарувати подарунки на Різдво та Новий рік – це давня традиція, яку, мабуть, люблять всі незалежно від віку та національності. Цей зворушливий ритуал дозволяє виразити те, що неможливо сказати словами. В кожній країні є свої традиції стосовного того як святкувати та що дарувати на зимові свята.

Хоч Різдво і прийнято святкувати вдома, в сімейному колі але давайте трішки помандруємо і познайомимось із цікавими традиціями різних країн. Ну що ви готові? Тоді починаємо нашу подорож.

Що дарують на Різдво в Німеччині

Першою країною в нашій подорожі буде Німеччина. Тут всі урочистості припадають на Різдво, а Новий Рік – чисто формальне (символічне) свято. Святкування Різдва зазвичай відбувається в сімейному колі. Давайте тепер розглянемо, що дарують в Німеччині на Різдво.

В Німеччині церемонія обміну подарунками має назву – Бешерунг.

В цій країні є ряд подарунків, які прийнято вважати традиційними. Вони дуже часто зустрічаються і їх дуже цінять. До традиційних подарунків відносяться корзини з алкоголем, ковбасами, сирами та іншими смаколиками.

Надзвичайно популярним подарунком на Різдво в Німеччині є рослина під назвою «Вифлеємська зірка» або «Різдвяна зірка». Ця квіточка має насичено червоні листочки на маківці куща, а нижні листочки забарвлені в насичений зелений колір. Вона гармонійно вписується в інтер’єр та прикрашає кімнату цілий рік.

Щорічно німці купують приблизно 32 млн горщиків Різдвяної зірки.

різдвяна зірка
різдвяна зірка

Тепер давайте перейдемо до більш сучасних подарунків. Звичайно, як і в багатьох інших країнах, тут прийнято дарувати різноманітні корисні гаджети: смартфони, побутову техніку, електронні книги та інше. Також, останнім часом, великої популярності набрали подарункові сертифікати (в магазини одягу, книжні магазини) та абонементи (в спортзал, кіно, театр чи на екскурсію).

А ось подарунки які не прийнято і не варто дарувати німцям: блокноти, планери, записні книжки. Такі речі натякають на відсутність пунктуальності і це може сильно образити мешканців цієї країни.

А зараз хочемо розповісти про цікаву традицію, яка пов’язана з підготовкою до Різдва. В Німеччині прийнято дарувати адвент-календарі. Це такі маленькі календарики із скриньками на 12 чи 24 комірки (частіше все ж 24). Такі календарі зазвичай дарують 1 грудня. В кожній комірці схована цукерочка, яку прийнято з’їдати, щоб підсолодити період очікування до Різдва.

адвент календар

Що прийнято дарувати на Різдво в Англії

Наступна країна в нашій подорожі – це Англія. Англійці, як і більша частина Європи, святкують Різдво більш пишно ніж Новий Рік. Тому і подарунки дарують лише на Різдво.
Грошей на подарунки англійці не жаліють. Адже намагають порадувати всіх знайомих. Таким чином, в середньому, вони витрачають від 1000 фунтів на весь святковий тиждень (включаючи їжу, подарунки та прикраси). Звісно найцінніші подарунки отримують найближчі люди.
Також хочеться відзначити, що англійці надзвичайно сентиментальні, тому до процесу вибору подарунків підходять зі всією відповідальністю. «Символічні» подарунки в них відсутні.

Що ж дарують на Різдво в Англії? Діти отримують улюблені іграшки, дитячі книги, гаджети. Доволі часто малеча отримує гроші в якості подарунку. Найчастіше їх надсилають родичі які живуть далеко. Дорослі намагаються дарувати цінні речі: ювелірні прикраси, популярні гаджети, подорожі в різні країни та колекційний алкоголь.

Друзі отримують в подарунок речі які відповідають їхнім інтересам, косметику чи алкогольні напої. Зверніть увагу, що в англійців дуже суворий діловий етикет і його слід дотримуватись навіть даруючи подарунки. Тому часто колеги отримують чашки, канцелярію, рамки для фото, домашню випічку та щось зроблене своїми руками.

В Англії прийнято дарувати подарунки однакової вартості.

Листа до Санта Клауса діти не лишають під подушкою чи на підвіконнику. Натомість вони кидають лист в камін. Вважається, що дим віднесе лист до адресата і бажання дітей збудяться.

А що з подарунками, де їх можна знайти? Маленькі за розміром подарунки поміщають в шкарпетки, що висять над каміном. А великі розміщують під ялинкою. І звичайно ж в Англії не забувають про гостинець для Санта Клауса. Він отримує смачне печиво і молоко, які чекають на нього в кожному домі на невеликих столиках чи камінних полках.

печиво для санти

Що дарують на Різдво в Боснії і Герцеговині

Різдво в цій країні – суто сімейне свято, тому і подарунки отримують тільки найближчі друзі та рідні. Члени сім’ї зазвичай отримують щось корисне, як от одяг, білизну чи прикраси для дому. Популярним подарунком в Боснії і Герцеговині є мішечки із солодощами. Так боснійці складають цукерки, шоколадки і печиво з горішками в красиві святкові мішечки та дарують один одному.

Як би це банально не звучало але бабусі дуже часто дарують внукам в’язані (шерстяні) шкарпетки. Звичайно ж вони не купують їх, а в’яжуть самостійно.

вязані шкарпетки

Незважаючи на те, що подарунки найчастіше отримують тільки рідні, колеги і знайомі також можуть розраховувати на презент. Це можуть бути корисні дрібниці або солодощі.

Як святкують та що дарують на Новий Рік і Різдво в Бразилії

Давайте ненадовго покинемо Європу та відправимось в спекотну південну Америку, а саме в Бразилію. І дізнаємось як в цій країні святкують Новий Рік та Різдво.

Спека, сонце і пляжі вздовж теплого океану спонукають святкувати Новий рік на повну. Бразильці рідко відзначають це свято вдома. Прихід нового року відмічається яскраво. Всю ніч лунає музика з дискотек, які ведуть кращі діджеї країни. Замість ялинок прикрашають всі дерева, що є в місті.

У Ріо з 1996 року на свято майструють штучну металеву ялинку, висотою 85 м і вагою 500 т. Ставлять її на плавучу конструкцію і відправляють по лагуні ді Фрейтас.

плаваюча ялинка

Новий рік в Бразилії – це сплетіння європейської, африканської та індійської культури. Свято має свої традиції і звичаї:

  • Протягом дня на узбережжях проходить багато ритуальних танців і обрядів, де одягнені в біле бразильці приносять богині хвиль рис, фрукти, солодощі, дзеркала, парфуми і мило;
  • Важливо викинути старі офісні листи, щоб робочий рік нарешті завершився. Тому працівники офісів перетворюють вулиці міст в білі доріжки. Летить «паперовий дощ» прямо з вікон;
  • Новорічний стіл обов’язково прикрашає запечена індичка або свинина з прянощами, до якої в якості гарніру подають смакоту з бобових і рису. Любителі солодкого готують випічку зі згущеним молоком, кешью або кокосом;
  • У новорічну ніч всі жителі країни перетворюються в братів і сестер. Таке «братання» (Reveillon) зводиться до щирих привітань і загального гуляння, завершенням якого є карнавал, який проходить 1 січня;
  • Останню хвилину, що минає жителі країни відраховують вголос і стоячи. А в кінці голосно кричать «Feliz Ano Novo!», що в перекладі означає «Щасливого Нового року», і розпивають шампанське під хлопки феєрверку.

Дарувати подарунки на Новий Рік, в Бразилії, не прийнято. Зазвичай вони це роблять на Різдво. Але і 31 грудня можна отримати якісь невеличкі презенти, як от шоколад чи алкоголь з інших країн.

В Бразилії навіть є спеціальна школа для Санта Клаусів. Більшість з них реально літні люди зі справжньою сивою бородою.

санта клаус

А тепер перейдемо до Різдва в Бразилії. В цій країні немає якихось надзвичайних вимог до подарунків. Хорошим презентом вважається пляшка вина чи шампанського. Гарним жестом буде відправити, до або після застілля, квіти в знак подяки. Проте є одна річ про яку потрібно знати – приходити в будинок в якому є діти без подарунку для них не прийнято і вважається поганим жестом.

На столі неодмінно є найсвіжіші тропічні фрукти, морепродукти, соуси з маніоки і, звичайно, фейжоада. Це блюдо з чорної квасолі. Щасливчики, яким довелося поласувати цією стравою, стверджують, що тільки заради неї варто було перетинати океан.

різвяна фейзоадаТакож в бразильців є одна різдвяна традиція і вона дійсно неймовірна. Щороку перед Різдвом діти приносять на пошту свої листи, адресовані Папа Ноелю (Санта Клаусу з Бразилії), зі своїми заповітними бажаннями. І звичайні люди, як ми з вами, в свою чергу, роблять жест доброї волі. Вони йдуть в поштове відділення, беруть будь-який лист, або кілька листів, відкривають, читають бажання дитини, купують те, про що просить у своєму листі дитя. Потім вони  приносять на пошту цей подарунок. А пошта вже в свою чергу відправляє це за адресою замовника.
Ось таке чарівне Різдво в Бразилії. А ми продовжуємо подорож і відправляємось в наступну країну, щоб дізнатись цікаві традиції  і поглянути що прийнято там дарувати.

Що дарують на Різдво в Франції

Давайте повернемось в Європу, а саме в Францію і поглянемо, що прийнято дарувати в цій країні.

Слід зазначити, що у французів немає певних спільних традицій, що стосуються подарунків. Тому вони можуть суттєво відрізнятись. Проте на сучасному етапі у Франції вимальовується своєрідний тренд – дарувати не матеріальні подарунки, а емоційні.

Як ви вже могли зрозуміти, в такому випадку подарунок представляє собою не предмет, а щось більш особисте і чуттєве. Це може бути організація відвідин природного заповідника, вихідні в горах, відвідування музеїв.

Книга – найкращий подарунок. Цей вислів на всі 100% підходить для французів. Вони вважають – це корисним і душевним подарунком. Книги в якості подарунку вже багато років займає одне з перших місць у Франції. Також тут прийнято дарувати подарунки, які дозволять зібратись в сімейному колі, наприклад: настільні ігри, диск з фільмом та інвентар для рухомих ігор (бадмінтон, теніс та інше).

У Франції різдвяна вечеря має назву Réveillon. Святковий стіл може включати: індичку з каштанами, фуа-гра, сири, оленину та омарів.

Зверніть увагу, що у французів є дуже красива традиція – дарувати листівки. Вона зародилась ще в 19 столітті. Для дарування є чітко визначений час. Ними обмінюються через деякий час після початку різдвяної вечері. Листівки продаються в різноманітних магазинах але найбільшою пошаною користуються зроблені власноруч.

різдвяна листівка

А зараз давайте розглянемо що не прийнято дарувати в Франції. Перш за все – це місцевий алкоголь. Таким подарунком ви можете образити француза, адже поставите під сумнів його особисті смакові вподобання. Винятком є зарубіжний алкоголь – його приймуть дуже радо.

Франція славиться своїми ароматами, проте не варто дарувати французьким жінкам парфуми. Це можуть собі дозволити тільки подружжя.

Читайте також: цікаві факти про шоколад.

Що дарують і які традиції на Різдво в Іспанії

Традиції Різдва в Іспанії відрізняються своєю специфікою, про яку ми зараз і розповімо. Як і в інших країнах світу, Різдво для іспанців – це суто сімейне свято. Обов’язковим атрибутом Різдва є туррон, національний смаколик з мигдалю. Його, у великих кількостях, виготовляють монашки  в монастирях, а також потомствені майстри.

Що ж дарують на Різдво в Іспанії. Популярним різдвяним подарунком є декоративні предмети червоного кольору. Цей колір символізує пристрасть і життєву енергію. Одним з найпопулярніших подарунків є різдвяна корзина, в неї входять: вина, сири, ковбаси, баночки з приправами та інші частування.

До слова, традиція подарункових корзин зародилась в ті часи, коли в християн ще не було сучасних магазинів і вони приносили те, що приготували самостійно.

Подарункова корзина

Надзвичайно популярним подарунком в Іспанії є лотерейний квиток. Але це не звичайна лотерея. Це “Lotería de Navidad” (“El Gordo”), вона щорічно проводиться напередодні Різдва і бере свій початок з 19 століття. Лотерейний квиток доволі дорогий (близько 200 євро) тому часто його купують спільно. Призовий фонд складає декілька мільйонів євро, що й обумовлює популярність такого подарунку.

Також, іспанці люблять оригінальні подарунки – наприклад, професійну фотосесію з макіяжем і стилістами; онлайн-курс вивчення іноземної мови; курс приготування суші з дегустацією; день СПА на двох з масажами і релакс-процедурами; квитки в театр на прем’єру; вечеря в мішленівських ресторанах.

Цікаво, що іспанці розповідають дітям одну легенду про новорічні подарунки Санти. Нібито, дітям, які вели себе добре цілий рік – Санта Клаус привезе подарунки та цукерки, і розкладе їх в красиві шкарпетки над каміном. А дітям, які вели себе погано цілий рік – Санта Клаус привезе тільки вуглинки, що впали з гори в його величезний мішок.

Що дарують на Різдво в США

Давайте знову покинемо Європу і відправимось вже в північну Америку, а саме в Сполучені Штати Америки. 

Сказати, що в США святкують яскраво і пишно – це нічого не сказати. Адже всі ми бачили американські фільми де показують як прикрашають будинки, готують святкове частування і скільки метушні навколо вибору подарунків. Насправді, приблизно, так все і відбувається.

прикращений будинок

США – це одна з тих країн де більшу роль відіграє упакування і кількість подарунків, аніж їхній вміст. Одним із найпопулярніших подарунків є подарункові карти. Їх можна придбати на будь-яку суму і майже в будь-якому магазині. Для американців – це своєрідний замінник грошей. Щоб не дарувати гроші – вони дарують подарункові карти.

Потрібно враховувати і той факт, що США – багатонаціональна країна. Тому і подарунки тут найрізноманітніші: гаджети, одяг, книги, побутова техніка, сувеніри та багато іншого. Як ви вже зрозуміли в американців подарунки можуть бути різної форми і розмірів. Але є одна особливість – подарунок повинен бути з чеком і биркою. Як би це не звучало, проте в США вважається нормою обміняти або повернути подаровану річ якщо вона не сподобалась чи не підійшла.

Дрібні подаруночки складаються в шкарпетки, що висять над каміном. А подарунки побільше розташовуються під ялинкою.

Що прийнято дарувати на Новий Рік в Китаї

новорічний дракон

Ми вже подивились як святкують і що дарують в багатьох країна але це ще не кінець. Зараз пропонуємо відправитись в Азію. І почнемо ми з Китаю.

В піднебесній Новий Рік не має чіткої дати, він залежить від руху Місяця. Зазвичай це свято припадає на період між 21 січня і 21 лютого.

Китайський народ дуже ретельно готується до свята. Вулиці прикрашають червоними ліхтарями, квітами, а будинки і квартири тематичними картинками і гірляндами. У ці дні в країні проходять театралізовані вистави, видовищні карнавали, ярмарки і піротехнічні шоу. Китайці взагалі народ галасливий, тому без гучних хлопавок, салютів і феєрверків ніяк. Вважається, що вони відлякують злих духів, і чим голосніше грюкнути, тим далі нечистий втече.

червоні кулі

За декілька днів до настання Нового року китайці влаштовують в будинку глобальне прибирання. Після цього всі мітли і швабри обов’язково ховають в затишне місце та не чіпають до завершення свята. Тому що є повір’я, що боги в цю ніч обсипають жителів Китаю золотим пилом, який приносить удачу і благополуччя. Якщо цей пил випадково прибрати, то він перетвориться в золу і слід чекати неприємностей.

Ще один цікавий звичай – розвішувати на дверях і воротах новорічні парні написи та ієрогліфи з побажаннями добра і удачі.

мандарини на подарунок


А що ж дарують в піднебесній в цей святковий період? Традиційним подарунком в Китаї є гроші покладені в червоний конверт. Але купюри і монети обов’язково повинні бути новими. Також китайці люблять парні подарунки: чашки, пледи, свічки. Вони символізують гармонію і єдність в сім’ї. Особливо шануються подарунки які складно дістати, а також речі привезені з-за кордону. Китайці полюбляють такі презенти.
Корзина мандаринів також чудовий подарунок для китайців, оскільки слово «мандарин» співзвучне зі словом «золото». Відповідно такий подарунок притягуватиме удачу і багатство.

А тепер давайте поговоримо про те, що НЕ можна дарувати китайцям. Повірте, потрібно дуже акуратно вибирати подарунок для цієї нації.

Чоловікам не можна дарувати зброю (ножі, пістолети, кинджали). Вважається, що це може перервати дружбу. Жінкам не варто дарувати жовті і білі квіти, так як вони мають відношення до жалобних церемоній. Не даруйте фігурки у вигляді качки. Так як качками в КНР називають чоловіків легкої поведінки. Сова – знак смерті і нещастя. А також бажано не дарувати статуетки із зображенням кролика, гусака, собаки, змії та вовка.

Як бачите вибираючи подарунок для мешканців Китаю слід бути надзвичайно обачним.

При врученні подарунку, ввічливий китаєць, тричі відмовиться від нього. Тому слід наполягати до тих пір, поки він не погодиться.

Що дарують на Новий Рік в Індії

Індія – багатонаціональна країна, тому і святкування нового року припадає на різний час. Традиційно його відзначають 21 березня, цієї дати дотримуються жителі більшості штатів країни. Святкування починається 10 березня в Кашмірі і проходить з розмахом у всій країні. Веселощі супроводжується ярмарками, карнавальною ходою і запуском повітряних зміїв.

Традиційним новорічним деревом в Індії є манго. Його прикрашають шоколадом, фруктами, цукерками і саморобними іграшками. Молодь ставить в будинках штучні ялинки, їх наряджають в європейських традиціях, використовуючи кульки та гірлянди. Новорічний стіл скромний, але всі страви готуються з додаванням спецій.

Місцеві жителі не звикли до великих подарунків. В гості прийнято ходити з невеликими сувенірами у вигляді корови або фруктами. Подарункові коробки упаковують в обгортку червоного або зеленого кольору, а от чорний і білий колір символізують траур. Відкривати подарунки при гостях вважається поганим тоном.

Ароматні спеції – найпотрібніший подарунок для жінок, які проводять багато часу на кухні. У магазинах Індії завжди є святкові набори, що складаються з декількох спецій. Вони добре поєднуються з м’ясом, крупами або овочами.

Зверніть увагу, що не слід дарувати вироби з коров’ячої шкіри, адже корова, в цій країні, священна тварина.

Що дарують на Новий рік в Японії

В Японії Новий Рік – це державне свято. Відзначається воно так само як і у нас, а саме з 31 грудня на 1 січня. Проте так було не завжди, до 1873 року японці зустрічали новий рік по китайському місячному календарю.

Одним з головних новорічних звичаїв японців є позбавлення від минулорічних сувенірів. Таким чином вони відпускають минуле і готуються до зустрічі з майбутнім.

Японці приділяють особливу увагу традиційному оформленню своїх осель. Звичну для нас ялинку замінює кадомацу – деревце, зроблене з гілок сосни, сливи і бамбука, повиті мотузкою з соломи. Кожен елемент символічний:

  • соснові гілки символізують довге життя;
  • слива нагадує про допомогу батькам;
  • бамбук – символ здоров’я і розвитку дітей.

Деревце прийнято ставити біля вхідних дверей і прикрашати яскравими мандаринами, новорічними іграшками та висушеними креветками.

японське кадоматсу

А тепер давайте розглянемо те що можна і не можна дарувати в Японії. Насправді як і в Китаї – це доволі делікатна справа. Подарунок на Новий Рік не повинен бути надто дорогим, оскільки це свято не вважається значним. Замість подарунків прийнято обмінюватися новорічними листівками, які приходять поштою строго 1 січня. Якщо з якихось причин листівка прийде 2 січня, це може бути розцінене як неповага і поганий знак. А найбільший жах японця – отримати листівку від людини, яку він забув привітати.

Рядовий японець отримує в середньому 40 листівок, тому пошта працює 1 січня на межі своїх сил.

На Новий рік японці дарують один одному особливий виріб – виготовлену з дерева або з пап’є-маше ляльку даруму, у якій немає ні рук, ні ніг. Отримавши в подарунок ляльку-даруму, японець загадує бажання і малює їй одне око. Якщо протягом року бажання виконується, дарума отримує і друге око, а якщо ні – тим гірше для іграшки! На наступний Новий рік стару даруму спалюють на вогнищі і починають загадувати нові бажання.

подарункова іграшка

В жодному  разі не можна дарувати чотири або дев’ять предметів: “чотири” за звучанням збігається зі словом “смерть”, а “дев’ять” нагадує слово “біль”. Такі ж похмурі асоціації у японців з білими квітами – їх, як і в Китаї, приносять зазвичай на похорон.

Зверніть увагу, що дарувати і приймати подарунки слід з повагою, тримаючи двома руками.

P.s. Цікаві звичаї різних країн

На завершення давайте ще поглянемо на цікаві традиції і варіанти подарунків в різних країнах світу:

Шотландія

Шотландці в ніч на перше січня ходять в гості до друзів, неодмінно захопивши з собою склянку вина, скибочку пирога і шматочок вугілля. Згідно з повір’ям, це забезпечить їх сім’ю їжею, питвом і теплом на весь наступний рік.

Греція

Греки дарують один одному, як би це дивно не звучало, камінь, кажучи при цьому наступне: «Нехай гроші господаря будуть такі ж важкі, як цей камінь».

Швеція

Шведи традиційно підносять близьким і друзям саморобні свічки. Взимку в цих краях темніє дуже рано, тому такий подарунок дуже актуальний з урахуванням того, що в цій країні тільки світло свічок вважається справжнім. Він також символізує гостинність, дружбу і веселощі.

Чи є в Австралії Санта Клаус? Звичайно є і його поява дуже ефектна. Він з’являється на дошці для серфінгу, вдягнутий в купальний костюм і вже звичну всім шапочку. Все це відбувається під запальні мелодії і гуркіт феєрверків. Уявіть на хвилинку – це видовище.

Гренландія

Ескімоси Гренландії дарують один одному на Новий рік вирізані з льоду фігурки моржів і білих ведмедів. Оскільки в Гренландії навіть влітку холодно, крижані подарунки зберігаються дуже-дуже довго.

Мексика

В Мексиці існує одна цікава новорічна традиція, до якої іноземці повинні бути готові. Кінець різдвяних свят зазвичай відзначають великою вечіркою з “королівським пирогом”. В нього ховають фігурку немовляти Ісуса. Тому, хто знайде сюрприз сильно «пощастить»: йому необхідно буде організувати наступну вечірку.

Естонія та Австрія

Естонію та Австрію об’єднує одне загальне повір’я – людині, яка зустріне на вулиці сажотруса з йоржиком і в високому ковпаку, неодмінно пощастить. Тому на Різдво жителі цих країн дарують один одному порцелянові і ганчіркові фігурки сажотрусів.

Як бачите, звичаї існують дуже різні, але є між усіма народами і дещо спільне – у всіх країнах прийнято дарувати подарунки із задоволенням і від чистого серця!
P.s. Напишіть будь-ласка свої враження від статті в коментарі і розкажіть про яку країну вам було читати найцікавіше?) А можливо ви маєте ще цікаву інформацію про інші країни, тоді будемо вдячні якщо поділитесь інформацією. Всім дякуємо за увагу і бажаємо веселих свят.